neděle 6. listopadu 2016

Družičky. Část první.

Dnešní příspěvek výjimečně věnuji nikoliv nevěstě, ale jejím kamarádkám. Tedy družičkám. V poslední době stále častěji je na svatbách vidět několik družiček ve stejných šatech. Odkud tato tradice pochází? Jak vybrat šaty pro družičky? A co mají družičky za úkol? A hlavně, jak samy vidí svoji roli? Vždyť všichni chápeme, že nemohou na svatbě být jen pro krásu a pózování na fotkách.

Tak zkusíme toto téma rozebrat a jsem si jistá, že jeden příspěvek  v tomto případě stačit nebude :)

http://www.maggibridal.com/bridesmaids

Různé zdroje mají odlišné názory na vznik této tradice, ale asi nejpravděpodobnější verze (alespoň z hlediska Evropanů) vychází z římského zákona, který ukládal povinnost mít na svatbě 10 svědků. Oblékali se do skoro stejných šatů, jako nevěsta se ženichem, aby tak mátli zlé duchy. Lidé totiž věřili, že duchové takhle nezjistí, kdo přesně je nevěsta a ženich, a nechají na pokoji všechny hosty.
Zajímavé je, že i na fotografiích z konce 19. a počátku 20. století můžeme vidět družičky oblečené skoro stejně, jako nevěsta. Tady je například foto z italské svatby pořízené v roce 1920. Všimněte si, jak jsou si šaty nevěsty i družiček podobné. To samé lze říci i o kloboučcích.


http://www.explore-italian-culture.com/bridesmaid-duties.html


Takže s tím, proč družičky nosí stejné šaty, jsme si to vyjasnili. Ale kolik družiček na svatbě může být?
Oficiálně nikdo tento počet neomezuje, takže záleží to na nevěstě. Ale podle mého názoru to maximum dle římského práva, tedy 10, je naprosto dostačující. Optimálně bych ale doporučila tak 3-5 dívek: je to takhle jednodušší jak z hlediska jejich organizace a koordinace, tak z hlediska oblékání. Navíc takhle na všechny zbude nějaký úkol a nikdo se nebude zlobit. (Přiznejme se, holky, my umíme najít důvod, proč se cítit uražena. Buď vám nevěsta přidělila málo práce, a to hned znamená, že vám nedůvěřuje, anebo naopak si myslíte, že všechna práce je na vás a to je také hodně nespravedlivé, že? Samozřejmě, žertuji, ale... ).
Ať už si zvolíte jakýkoliv počet družiček, měla byste jmenovat jednu hlavní. Obvykle se jedná o tu, která Vám půjde za svědkyni. A jelikož svědkyně musí být dle zákona pouze jedna, jde o tu nejdůležitější roli.
A jak se tedy volí ta hlavní? Pokud máte jen jednu nejlepší kamarádku, tak není problém. Ale co, když jich máte více? Zkuste racionální přístup. Hlavní družička je zároveň svědkyní a má tím pádem velmi důležitou roli. Musí být vaší hlavní podporou, zejména, nemáte-li na svatbě svatební koordinátorku. Proto si zamyslete, která z vašich kamarádek je nejspolehlivější, nejzodpovědnější a nejklidnější (ano, schopnost zachovat klid na svatbě je hodně důležitá)? Možná má už některá z vašich kamarádek s touto rolí zkušenosti? Zvažte všechna "pro" a "proti" a pak volte. Ale v žádném případě se nerozhodujte jen podle toho, kterou z vašich kamarádek může vaše volba urazit. Je to vaše svatba. A pokud za hlavní družičku vyberete tu, která by se jinak urazila, ale ztratí přitom vaše doklady, pohádá se s hosty nebo splete obálky s penězi pro dodavatele, tak potom budete mít těžkou hlavu vy.

Erin Johnson Photography

Většina nevěst si volí velký počet družiček, aby byly na svatbě ve stejných šatech a zbyly potom hezké fotky. Jasně, vypadá to moc pěkně: krásné dívky v krásných šatech, všechny kolem nevěsty jako její doprovod. Ale musíte vzít v úvahu několik důležitých věcí. Zaprvé, volba šatů.  Čím víc máte družiček, tím složitější ta volba bude. Najít nějaký střih, který se bude líbit všem - mission impossible. Zajímavým řešením mohou být takzvané variabilní šaty (neboli šaty transformer), které se dá uvázat na nejrůznější způsoby. Takhle dostanete krásné šatičky, a každá družička si vybere, jaký střih jí nejvíce sluší. 

https://signatureeventsbycharlee.files.wordpress.com

Otázka barvy je jednodušší: záleží na tom, jaké jste si zvolili barvy pro svatbu. Jelikož šaty družiček mají být v souladu se stylem svatby, jejich barva by měla být odpovídající. Můžete zvolit šaty ve stejné barvě:

www.pinterest.com

Další možnosti jsou šaty v různých barvách nebo klidně i vzorované:

https://www.tulleandchantilly.com/blog/top-4-bridesmaid-dresses-trends-your-maids-will-love-in-fallwinter/


Můžete také barevně odlišit hlavní družičku:

http://www.weddingomania.com/the-maid-of-honor-wearing-a-different-dress-34-cool-ideas/

Někdy se mne nevěsty ptají, jestli může být družička oblečená do bílé. Jak jsem již zmínila výše, dříve byly šaty družiček hodně podobné těm nevěstiným, tedy i barevně, ale v současnosti se to moc často nevidí. Nikdo nesmí vypadat lépe, než nevěsta, a žádný z hostů by neměl mít sebemenší pochyby o tom,kdo je tady za nevěstu (zlých duchů v dnešní době už si nikdo neváží).  Avšak i dnes se dá někdy setkat s družičkami v bílých šatech. Jedním z nejzajímavějších příkladů je jediná družička vévodkyně Kate. Ale, buďme upřímní, musí se jednat o hodně sebevědomou nevěstu, aby se nebála obléknout družičku do bílé :)


Getty Images


Volba šatů pro družičky je spojená s další, velmi choulostivou otázkou: jejich cenou. Třeba v USA za šaty pro družičky platí nevěsta, což je celkem logické: šaty se kupují výhradně na svatbu, dalších několik kamarádek budou mít úplně stejné, takže proč by měly družičky platit za něco, co nepotřebují a asi  si už v životě neobléknou? U nás se to však moc často neděje. Takže raději se zamyslete, zda váš svatební rozpočet to zvládne. Jasně, můžete objednat nějaké šaty transformery přes internet, nebo sehnat nějaké levnější, nebo si nějaké půjčit, ale stejně to budou náklady a navíc levnější šaty nemusí vypadat na fotkách zrovna nejlépe. Můžete se s kamarádkami domluvit a koupit (nebo půjčit) šaty napůl.  Takže nějaká řešení této otázky existují. Ale, pokud chcete, aby družičky náklady na šaty hradily ze svého, nepožadujte po nich nic moc drahého. Nezapomínejte, že všechny mají různé finanční možnosti. Úplně nejlepší by bylo s nimi tuto otázku probrat předem, možná, budete muset zvolit nějaké kompromisní řešení, nechat jim více svobody, co se týče střihu či barvy.  Například šaty na této fotce vypadají hezky, i když nejsou zrovna stejné:

http://dressybridal.blogspot.cz/2013/03/bridesmaid-dresses-in-different-colors.html

No, a pokud se rozhodnete pro svatbu v určitém tématu, třeba "Harry Potter" či "Alenka z Říše Divů", musíte počítat s tím, že náklady na šaty pro družičky musíte hradit vy. Tady je třeba fotka z tematické svatby "Mafie": 

http://www.lightinthebox.com/

No, šaty z hořejší fotky se ještě asi dají obléknout i při jiné příležitosti, což se nedá říci o šatech z další fotky: tentokrát se jednalo o svatbu ve stylu "Malé mořské víly".

http://io9.gizmodo.com/5982113/this-is-the-most-impressive-disney-princess-wedding-weve-ever-seen

Takže mějte na paměti, že šaty pro družičky jsou velmi choulostivou záležitostí. Někdy nám dají zabrat více, než šaty pro nevěstu. A proto se snažte k tomuto problému přistupovat s rozumem a klidem.
A malá ráda od svatební koordinátorky i mnohonásobné družičky: pokud se vaše družičky nedokážou shodnout, jaký mají mít jejich šaty střih, barvu, délku, šířku či něco dalšího (a to znám z vlastní zkušenosti: i tři holky se na této otázce nedokážou shodnout), rozhodněte sama. Ale to musíte mít hodně tvrdou povahu :) Mějte však na paměti, že se jedná o vaší svatbu. A pokud chcete, aby družičky tam byly ve žlutých mini šatech (zejména, pokud jim ty šaty kupujete), tak se s tím musejí smířit. A pokud některé z nich se nelíbí vámi zvolená barva či délka, tak nemá co mezi družičkami pohledávat. To vy máte ve svatební den vypadat jak ze škatulky. Družičky tam jdou jako doprovod, nic víc. Jasně, trochu přeháním, ale to byste mi nevěřily, jak může tato otázka všechny rozeštvat, až nakonec třeba zbude jen jedna družička. Proto by měla mít nevěsta v tomto ohledu právo věta. Na druhou stranu, pokud družičky pořizují šaty na vlastní náklady, moc jim do toho asi nenamluvíte.
No, a pokud to čtou družičky, tak řeknu tohle: je-li nevěsta vaší blízkou kamarádkou, tak pro ni můžete něco obětovat. Podívejte se konec konců na film "27 šatů", určitě nemohou vaše šaty být horší, než některé kousky ze sbírky hlavní hrdinky :)


http://www.cosmopolitan.com/

V dalším příspěvku se podrobněji zaměřím na to, co role družičky na svatbě obnáší. 

Žádné komentáře:

Okomentovat