čtvrtek 7. ledna 2016

Svatba v období krize - část 2

Takže minule jsem začala vykládat o tom, jak se dá ušetřit na svatbě.
Hlavními a největšími výdajovými položkami svatebního rozpočtu jsou:
1. Svatební hostina
2. Svatební šaty
3. Dekorace (včetně květinových)
4. Hudební doprovod
5. Fotograf a video operátor
6. DopravaJak jsem již pár krát řekla v předchozím příspěvku, šetřit by se nemělo na ničem z toho, co zůstane na svatebních fotkách.
V prvé řádě jde o ženicha a nevěstu. Buďme však upřimní: ženichův oblek není pro hosty ani minimálně tak zajímavý, jako svatební šaty nevěsty. Takže, drahé nevěsty, první pravidlo zní: nešetřte na sobě :) To ale neznamená, že ženich se na svatbě může objevit v starém, i na pohled hodně laciném nebo špinavém obleku. Neznamená to zároveň, že za svatební šaty musíte vydat majlant. Zaprvé, všem nevěstám doporučuji volit pronájem místo nákupu šatů. Je to levnější a praktičtější řešení. Navíc takhle splníte část starého anglického přísloví, které stanoví, co by měla nevěsta mít ve svatební den na sobě, a které je u nevěst moc oblíbené, ale tomu věnuji jeden z dalších příspěvků :)
Dále, pokud máte dost času a odhodlání, doporučila bych Vám nesoustřeďovat se jen na ty nejdražší či nejhonosnější svatební salóny, ale zajít se podívat i do těch menších. Ze zkušeností vím, že někdy se s nevěstou projdeme desítkou velkých svatebních salónů, ale ty pravé šaty nakonec seženeme v nějakém malém a neznámém salónu, do kterého se dostaneme spíše omylem. Stát přitom budou dvakrát levněji, než ty, které si nevěsta zkoušela předtím. Tyto salóny navíc často nabízejí nejrůznější příjemné bonusy, třeba závoj zdarma.
Avšak pronájem šatů má jedno velké minus. Jedná se o riziko zničení šatů. Bohužel, i tohle se stává. Jednou se mi stalo, že nevěsta umazala své šaty strojním olejem (věřte mi, na svatbách se stávají i podivnější věci). Vyčistit tyto šaty se nepodařilo, musela se kompletně vyměnit sukně. A nevěsta zaplatila pokutu. Takže s tím by se také mělo počítat. Dobrou zprávou však je, že v naše době se dá většina skvrn vyčistit.

Další důležitou součástí nevěstina zjevu je účes a make-up, takže si musíte vyhledat kadeřnici a vizážistku.  Osobně vždy dávám přednost jedné osobě, která umí udělat oboje. Je to takhle pohodlnější i pro nevěstu. O tom, jak pracují, si popovídáme někdy příště, ale co se týče cen: hledejte kompromisní varianty. Znám několik kadeřnic, které se považují za hvězdy a účtují si strašně vysoké částky, ale přitom jejich účesy nevydrží i polovinu svatebního dne (pak to musíme s kolegyněmi řešit samy), a jsou takové, co berou normální peníze a přitom účes od nich večer vypadá stejně perfektně, jako ráno. To samé platí i pro vizážistky. Takže nejvyšší ceny nikdy nejsou garancí nejlepší kvality. Nemáte-li nějaké doporučení od kamarádek, zkuste se poptat na nejrůznějších svatebních fórech, tam by Vám jiné nevěsty měly poradit. Sama to někdy takhle dělám, když se snažím sehnat pravdivé reference na nového dodavatele.


Další položkou, na které by se nemělo, ale dá se ušetřit, jsou květiny. Trochu rozvedu, co mám na mysli: květinové i všechny další dekorace zůstanou na fotkách i v paměti vašich hostů. Jaká dekorace zdobila jejich stůl? Jakou měla nevěsta kytku? Jak bylo dekorováno obřadní místo? Takže obejít se bez dekorací či minimalizovat je se asi nepodaří. Ale. Zaprvé se rozhodněte, které květinové kompozice jsou pro vás nezbytné a které byste mohla postrádat. Svým klientům, například, obvykle vymlouvám květinové ozdoby na auta. Není to nezbytnost a navíc jednoduché stuhy často vypadají elegantněji, než okázalé květinové aranžmá na celou kapotu. 
Zadruhé, zamyslete si, jaké květiny byste chtěla zvolit. A teď se zase vracíme k otázce sezónnosti. Tulipánová svatba na jaře stojí mnohém méně, než tulipánová svatba na podzim. Proto doporučuji se podívat, které květiny kvetou v období, kdy máte svatbu. Je to skvělý způsob, jak ušetřit. Další rada: kombinujte drahé a levnější květiny. Třeba pro jednu svatbu jsme měly svatební kytku z rudých a bílých růží a květinové dekorace pak z levnějších květin, ale ve stejných barvách. Vypadalo to pěkně a přitom výdaje za dekorace jsme měly o pěkných pár tisíc nižší, než kdybychom všude použily růže. 
To samé se týká i dalších dekorací. Třeba taková maličkost, jako polštářek pod prstýnky, vás může stát několik stovek (pokud si ho objednáte u floristky), kolem pár stovek (pokud si ho rozhodnete koupit v nějakém obchodě s dekoracemi), anebo kolem stovky (pokud si ho rozhodnete zapůjčit). Mimochodem, spoustu takovýchto maličkostí (třeba truhla na dárky, skleněné nádobí na sladký stůl atd.) svým klientům nabízíme právě k zapůjčení: pro nás je to jednodušší a pro ně rozhodně levnější. Navíc z praktického hlediska stěží budete potřebovat takový polštářek na prstýnky po svatbě :)   

Ještě jednou položkou, na které se dá ušetřit, je doprava. Pokud si zvolíte jednodušší auta nebo rozhodnete se, že nebudete objednávat pět aut, ale pro hosty zařídíte mikrobus, vyjde to levněji, než kdybyste se rozhodli pro veterána či kočár. 

Takže tímto bych toto téma uzavřela. Není to zdaleka všechno, na čem se dá ušetřit, ale kdybych se rozepsala o všem, byla by s toho kniha :)  Obecně bych doporučila nahlížet na věci spíše z praktického hlediska. I když my holky máme sklony udělat ze své svatby opravdovou pohádku, nemusí nás tento jediný den finančně zruinovat, viďte? :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat