středa 30. prosince 2015

Svatba v období krize - část 1

Svatba je sice spojena především se štěstím, romantikou a krásou, ale, jako většina věcí v našem nedokonalém světě, i svatba v první řadě závisí na penězích. Ovšem, pokud nejsou vaše finanční možnosti ničím omezeny, anebo chcete uspořádat velkou oslavu za každou cenu a jste ochotni kvůli tomu si vzít i úvěr (docela častá situace v poslední době), tak není o čem mluvit.
Ale pokud nechcete do svatby vložit všechno, co máte, a hledáte nějaké způsoby, jak ušetřit, tak jste na správném místě. Jasně, žádná svatba nebude levnou záležitostí a rozhodně vám nepovím, jak udělat velkou svatbu za pár stovek (což je mimochodem snem každé nevěsty, která se na nás obrací). Ale pár tipů ohledně toho, na čem se dá ušetřit tak, aby to neovlivnilo kvalitu vaše oslavy, vám poskytnu.Takže jste zasnoubeni a je načase začít s přípravami na svatbu.

První a nejdůležitější úlohou je stanovit datum svatby. Ve svatebním podnikání stejně, jako v mnoha jiných oblastech, existuje hlavní sezóna a pak mimosezónní období. Hlavní sezóna je tradičně léto a také část jara a ranní podzim. Existuje ještě celá řada specifických svatebních dat, jako například 14. února nebo nejrůznější 8.8.2008 a podobně. Pochopitelně během sezóny jsou ceny na služby spojené se svatbou vyšší, než mimo sezónu. Navíc mimo sezónu nabízejí mnozí dodavatelé svatebních služeb často dost lukrativní slevy.
Takže první pravidlo svatebních úspor zní: zvolte si datum mimo hlavní svatební sezónu. I zimní svatba může být krásná, když je všechno správně zařízeno :)

Dalším krokem doporučuji sestavit svatební rozpočet. Zkuste sepsat všechny výdaje, na které si vzpomenete (v prvé řadě se jedná o svatební hostinu, šaty, obřad, květiny atd.), a potom ke každé položce přiřaďte peněžní limit. Nezapomeňte i na celkový limit: kolik jste ochotní za svatbu utratit? Počítejte však s tím, že v průběhu připrav rozpočet ještě vzroste, takže nakonec celková částka bude přibližně o 20 % vyšší.

No a teď přejdeme k jednotlivým položkám.

Často se stává, že páry, které se snaží na svatbě ušetřit, se obracejí na své známé a kamarády. Třeba bratr nevěsty není špatný fotograf, tak ať vyfotí jejich svatbu. A teta ženicha peče skvělé koláče, tak určitě zvládne i svatební dort. A tak dále. Jako svatební koordinátorka se snažím svým klientům tento přístup vymluvit. Svatba je docela specifickou akcí, a týká se to naprosto všech položek, ze kterých se skládá. Svatební fotograf není jen panem s foťákem (ovšem, pokud mluvíme o opravdu dobrém svatebním fotografovi). Je to člověk, který má přehled o vhodných místech na focení, o tom, kdy a kde je nejvhodnější světlo. Je to člověk, který zná i ty nejzajímavější zákoutí, kde se dají pořídit neobvyklé a krásné svatební fotky. Nezapomínejte, že fotky jsou tím, co vám po svatbě zůstane. Takže svým klientům vždy říkám, že šetřit na fotografovi není zrovna ten nejlepší nápad. Navíc, pokud se rozhodnete pro fotografa z řád přátel, nebude to pro něj žádná oslava, ale tvrdá práce: nebude mít čas na jídlo, přípitky a tance. A pokud to všechno bude stíhat, tak s nejvyšší pravděpodobnosti nebudete mít hezké fotky :)
Pokud přesto chcete na fotografovi ušetřit, zkuste se porozhlédnout mezi začínajícími svatebními fotografy. Jejich ceny jsou obvykle o dost nižší a přitom někdy fotí i lépe, než vyhlášené předražené fotografové.

Další pravidlo je také spojeno s fotografiemi. Svým klientům vždy říkáme, že by se nemělo šetřit na ničem z toho, co vám zůstane na fotkách. Jak jsem se už zmínila, fotky budou vaší hlavní vzpomínkou na svatbu. A když pokaždé, kdy fotky vytáhnete, uvidíte na nich svatební dort od ženichovy tety, který se v tom nejdůležitějším okamžiků rozpadl, tak to nebudou zrovna nejhezčí vzpomínky.

To však neznamená, že musíte volit ty nejdražší dodavatele, koupit si nejdražší šaty a objednat se k nejdražší kadeřnici ve městě.

Ale o tom podrobněji v dalším příspěvku :)


Žádné komentáře:

Okomentovat